Zakup gruntów rolnych regulowany jest Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. W wielu przypadkach, aby móc nabyć nieruchomość, potrzebna jest specjalna zgoda Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kiedy? Zależy to od rodzaju nabywcy i powierzchni samego gruntu. Dowiedzmy się więcej na temat uzyskiwania zgody na nabycie nieruchomości rolnej.
Art. 2a ust. 4 wspomnianej ustawy określa przypadki, w których zakup nieruchomości rolnej o powierzchni przynajmniej (ponad) 1 ha wymaga zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – tzw. zgody na nabycie nieruchomości rolnej. Obowiązek ten istnieje m.in. w przypadku chęci nabycia takiej nieruchomości przez osobę nie będącą rolnikiem indywidualnym.
Warto wiedzieć, że z zapisów tej samej ustawy wynika też brak możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat, licząc od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości. Aby uzyskać taką możliwość, również potrzebujemy zgody, która warunkowana jest wówczas ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.
Sprzedaż nieruchomości rolnej na rzecz rolnika indywidualnego jest prosta, bo nie wymaga uzyskania zgody KOWR. Podobnie jest w przypadku, gdy nabywcą jest Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego czy osoba bliska dla zbywcy. W obecnym stanie prawnym osobami bliskimi w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego są: zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonek, rodzice małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione, ojczym, macocha oraz pasierbowie. Jednakże nabycie nieruchomości rolnej przez nie rolnika jest już znacznie bardziej skomplikowaną sprawą i wymaga odpowiedniego umotywowania, aby zgoda na nabycie nieruchomości rolnej mogła zostać wydana.
Wyżej wymienione przypadki to jedynie niewielki wycinek z tych, przy których zgoda na nabycie nieruchomości rolnej nie jest wymagana. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej KOWR, ale zamiast tracić czas na zagłębianie się w skomplikowane przepisy prawne, lepiej skorzystać z darmowej analizy sprawy oferowanej przez Twojgrunt.pl. Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość, w której dokładnie opiszesz swoją sytuację, aby nasi specjaliści mogli ocenić, czy w Twoim przypadku zgoda jest wymagana. Jeśli tak, od razu zaproponujemy Ci pomoc w przejściu całej procedury prowadzącej do jej uzyskania.
Jeżeli chcemy ubiegać się o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej, musimy złożyć wniosek w Oddziale Terenowym KOWR właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Nie ma jednego obowiązującego wzoru wniosku, jest właściwy wniosek na stronie KOWR który należy wypełnić. Możemy więc opracować go wedle swoich upodobań, pamiętając jedynie o uwzględnieniu w nim wszystkich koniecznych elementów, takich jak:
To właśnie uzasadnienie wniosku jest jego najważniejszą częścią, która warunkuje otrzymanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej. Należy wskazać w niej przede wszystkim cel, dla którego nieruchomość rolna jest nabywana oraz wyjaśnić przewidywany sposób jej wykorzystania. Na tym jednak nie koniec. Do wniosku należy dołączyć szereg wymaganych dokumentów, a w tym oświadczenie zbywcy nieruchomości rolnej o planach jej zbycia (w przypadku, gdy wniosek składany jest przez nabywcę) oraz dowody, które potwierdzą spełnienie warunków do uzyskania zgody. Rodzaj i forma dowodów nie jest narzucona. Mogą to być dokumenty, opinie biegłych, raporty z oględzin czy zeznania świadków.
Doprecyzowania wymaga jeszcze to, kto może złożyć wniosek o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej. Otóż nie zawsze musi być to osoba zainteresowana zakupem. Równie dobrze wniosek może przedłożyć właściciel lub współwłaściciel zbywanej nieruchomości rolnej.
Aby uzyskać zgodę na nabycie nieruchomości rolnej nie wystarczy prawidłowe wypełnienie wniosku składanego do KOWR. Trzeba postarać się o szczegółowe uzasadnienie wniosku i o załączenie do niego dokumentów, które będą potwierdzeniem opisywanych okoliczności. Przyszły nabywca musi też złożyć kilka ważnych oświadczeń. W jednym z nich, nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości. W drugim musi zobowiązać się do zamieszkiwania przez okres 5 lat od dnia nabycia na terenie gminy, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tworzonego gospodarstwa rolnego. Wymagane jest też przedłożenie oświadczenia o powierzchni wszystkich nieruchomości rolnych, które są w posiadaniu nabywcy lub których jest on dzierżawcą, użytkownikiem wieczystym bądź samoistnym posiadaczem.
Warto też pamiętać, że zgoda Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie tej nieruchomości warunkowana jest czynnikami niezależnymi od nabywcy. Przykładowo, zgoda na nabycie nieruchomości rolnej udzielana jest, jeżeli weryfikacja wykaże, że w wyniku nabycia nieruchomości rolnej nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych na danym terenie.
Samodzielne składanie wniosku o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej to ryzyko, gdyż możemy poświęcić na to mnóstwo czasu i spotkać się z odmową. Trzeba jednak wiedzieć, że niewyrażenie lub wyrażenie takiej zgody w drodze decyzji administracyjnej skutkuje tym, iż wnioskodawcy przysługuje możliwość odwołania. W decyzji odmownej zwykle znajduje się pouczenie ze szczegółowymi informacjami na ten temat. Jednak odwołanie również nie jest gwarantem pomyślnego zakończenia sprawy, dlatego jeśli zależy nam na takim, lepiej od razu powierzyć całą sprawę osobom specjalizującym się w tego typu materii. W Twojgrunt.pl specjaliści są do Twojej dyspozycji.
Podsumowując, procedura uzyskiwania zgody na nabycie nieruchomości rolnej może być skomplikowana i czasochłonna dla osób, które mają z tym do czynienia po raz pierwszy. W Twojgrunt.pl świadczymy kompleksową pomoc w sporządzeniu i złożeniu wniosku w imieniu wnioskodawcy. Nasze doświadczenie i umiejętność formułowania uzasadnień sprawia, że nasi Klienci praktycznie zawsze bezproblemowo i błyskawicznie uzyskują zgodę na zakup nieruchomości rolnej.
Warto też wiedzieć, że powierzenie nam swojej sprawy nie wiąże się z żadnym ryzykiem, gdyż na początku współpracy pobieramy jedynie drobną zaliczkę, natomiast większą część opłaty wnoszona jest przez Klienta dopiero po udzieleniu zgody na nabycie nieruchomości rolnej. W razie odmowy, Klient ponosi jedynie koszt niewielkiej zaliczki. Zapraszamy do kontaktu celem uzyskania bezpłatnej analizy sprawy i poznania szczegółów oferty.