Jak napisać uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej?

Jeżeli jesteś właścicielem gruntu rolnego i planujesz sprzedaż tej nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia, przed Tobą trudne zadanie. Musisz bowiem uzyskać zgodę KOWR. Aby to zrobić, trzeba postarać się o odpowiednie uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej. Jak je napisać? Skorzystaj z naszej pomocy.

Sprzedaż i zakup ziemi rolnej – KOWR i ogólne zasady

Zgodnie z przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, właściciel nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia nabycia nie może jej swobodnie sprzedać. Konieczne jest do tego uzyskanie zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). To tzw. zgoda na zbycie. Zgoda taka może być wydana tylko w związku z ważnym interesem publicznym lub ważnym interesem nabywcy nieruchomości.

Aby ubiegać się o taką wcześniejszą możliwość sprzedaży nieruchomości rolnej, musimy przygotować stosowny wniosek. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „wzór wniosku o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej KOWR„, aby znaleźć przykładowe, gotowe formularze do wypełnienia. Można też stworzyć własny. Ważne jest tylko, aby zawierał wszystkie wymagane informacje. Trzeba też dołączyć do niego załączniki, między innymi wypis z ewidencji gruntów i budynków, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, dokumenty potwierdzające okoliczności opisywane we wniosku, które nie pozwalają na samodzielne prowadzenie działalności rolniczej, a niekiedy również zaświadczenie o przeznaczeniu zbywanej nieruchomości rolnej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.  Bardzo ważne jest też uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej. Wniosek po podpisaniu przez właściciela nieruchomości rolnej powinien być złożony do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku chęci oddania danej nieruchomości na rzecz osób trzecich oraz ubiegania się o zgodę KOWR na nabycie nieruchomości rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem. Wówczas jednak potrzebne są nieco inne załączniki, m.in.:

  • oznaczenie zbywcy i nabywcy nieruchomości rolnej z podaniem ich adresów,
  • oświadczenie zbywcy nieruchomości rolnej o braku możliwości sprzedaży ziemi rolnej na rzecz rolnika indywidualnego i o ustalonej cenie sprzedaży,
  • oświadczenie zbywcy nieruchomości rolnej o zamiarze zbycia nieruchomości rolnej na rzecz wnioskodawcy,
  • odpis księgi wieczystej albo zaświadczenie wydane w oparciu o zbiór dokumentów prowadzony dla zbywanej nieruchomości rolnej bądź też sama informacja o numerze księgi wieczystej, która odnosi się do nabywanej nieruchomości rolnej,
  • dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów wymaganych do uzyskania zgody.

Jak napisać uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej?

Uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej to najważniejszy punkt w całym procesie uzyskiwania zgody. Niestety wiele osób nie przykłada do niego wystarczającej uwagi. Wydaje im się, że skoro na stronie internetowej KOWR wymienione są przykładowe przypadki, w których zgoda jest udzielana, a ich sytuacja zalicza się do tych przypadków, to otrzymają zgodę od ręki. Tymczasem KOWR dokładnie analizuje każdy wniosek. Jeżeli nie ma w nim jasno opisanej sytuacji albo brakuje dokumentów, które potwierdzałyby opisywane okoliczności, zgoda nie może zostać udzielona. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby uzasadnienie było pisane przez osobę orientującą się w tego rodzaju procedurach. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z Twojgrunt.pl. Dokładnie wiemy, jakie informacje należy zawrzeć we wniosku i jak je udokumentować, aby wyczerpały oczekiwania KOWR. Dzięki naszej pomocy zgodę na zbycie nieruchomości rolnej lub na jej nabycie przez osobę nie będąca rolnikiem otrzymało już setki osób.

Pamiętajmy też, że uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości, zbycie lub oddanie w posiadanie innemu podmiotowi możliwe jest w bardzo specyficznych przypadkach, o których nie ma mowy na stronie internetowej KOWR. Jednak także i wtedy wymagane jest przekonywujące uzasadnienie. Czasem sam zainteresowany nie jest świadomy, że jego sytuacja może kwalifikować się do możliwości nabycia lub zbycia nieruchomości, dlatego naszą rolą bywa zidentyfikowanie takiej przesłanki i przedstawienie jej we wniosku.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że mimo doskonale napisanego uzasadnienia wniosku o zbycie nieruchomości rolnej lub o jej nabycie, decyzja KOWR jest odmowna. Dzieje się tak np. ze względu na miejsce położenia nieruchomości. KOWR dąży bowiem do ograniczenia przypadków nadmiernej koncentracji gruntów rolnych na danym obszarze. Są to jednak sytuacje sporadyczne i zwykle możliwe do przewidzenia. W Twojgrunt.pl całą procedurę rozpoczynamy od bezpłatnej, wnikliwej analizy Twojego przypadku i jeżeli stwierdzimy, że nie ma szans na otrzymanie zgody na zakup działki rolnej albo na jej zbycie, nie podejmujemy się tego zadania. Dzięki temu wiesz, na czym stoisz, a nie musisz płacić za to ani grosza.

Warto też wiedzieć, że KOWR wydaje zgodę lub jej odmawia w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że przysługuje nam możliwość odwołania do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem organu pierwszej instancji. Dokument w formie odwołania można złożyć w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji. Jednak zamiast się z nim kłopotać, lepiej od razu dobrze napisać uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej bądź jej nabycie.

Zgoda na zakup działki rolnej, lub zgoda na nabycie a fałszywe oświadczenia

Trzeba też wiedzieć, że podejmowanie na własną rękę prób przygotowania uzasadnienia wniosku o zbycie nieruchomości rolnej to pewnego rodzaju ryzyko. Nawet wtedy, gdy nie mamy złych intencji, ale zwyczajnie nie potrafimy posługiwać się nomenklaturą prawniczą, możemy narazić się na duże kłopoty. Mowa o sytuacjach, w których nieumyślnie zawrzemy we wniosku nieprawdziwe informacje na temat nieruchomości czy też naszego statusu rolnika. Urząd może wówczas potraktować to jako próbę złożenia fałszywego oświadczenia i ma pełne prawo do tego, aby zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa do prokuratury lub na policję. Jeżeli przestępstwo zostanie udowodnione, może grozić nam nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeszcze gorsze jest oczywiście umyślne podrabianie czy przerabianie dokumentów, a także zatajanie prawdy w celu wprowadzenia urzędu w błąd i uzyskania zgody na zakup ziemi rolnej bądź jej sprzedaż. W takich sytuacjach przewidziana jest kara więzienia do 5 lat.

Skorzystaj z pomocy i uzyskaj zgodę na zakup ziemi rolnej bez wysiłku i straty czasu

Nie minęło jeszcze 5 lat odkąd jesteś właścicielem nieruchomości rolnej, ale zależy Ci, aby uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego KOWR na jej sprzedaż? A może chcesz kupić gospodarstwo rolne, ale nie jesteś rolnikiem indywidualnym? W obu przypadkach musisz zwrócić się do KOWR i przygotować dobre uzasadnienie wniosku o zbycie nieruchomości rolnej lub jej kupno. Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, aby nie tracić czasu i mieć pewność, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Zapraszamy do kontaktu.