Przeprowadzka a sprzedaż nieruchomości rolnej – czy jest możliwa?

Życie bywa czasem trudne do przewidzenia. Kupując nieruchomość rolną można mieć szczere zamiary prowadzenia na niej gospodarstwa rolnego, ale nagle wydarzy się coś, co będzie wymuszało konieczność zmiany miejsca zamieszkania i tym samym wykluczy możliwość dalszej pracy na gospodarstwie. Czy w takiej sytuacji można zdecydować się na sprzedaż gruntu rolnego i zrobić to bez uzyskiwania specjalnych pozwoleń? A jeżeli potrzebna jest zgoda, to czy z uwagi na chęć przeprowadzki otrzymamy ją od ręki? Jeżeli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czy można wystawić gospodarstwo rolne na sprzedaż, jeśli planujesz przeprowadzkę? 

W Polsce obowiązują przepisy regulujące obrót nieruchomościami rolnymi. Ich zadaniem jest ochrona polskiej ziemi rolnej i wspieranie jej użytkowania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – do celów rolniczych. Regulacje mają także zapobiegać spekulacyjnemu obrotowi gruntami rolnymi, czyli kupowaniu ziemi wyłącznie w celu odsprzedaży z zyskiem. Z tego względu sprzedaż takich nieruchomości jest ograniczona i wymaga spełnienia określonych warunków, a w wielu przypadkach także uzyskania zgody KOWR. Dotyczy to również sytuacji, w której chęć sprzedaży wynika z planowanej przeprowadzki.

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, zasada jest prosta – można swobodnie (bez pozwolenia) wystawić działkę rolną na sprzedaż, jeśli minęło 5 lat lub więcej od dnia, w którym nastąpił jej zakup. Jeżeli natomiast taki czas jeszcze nie upłynął, w myśl art. 2b ust. 1 wspomnianej ustawy właściciel jest zobowiązany do tego, aby osobiście prowadzić na jej terenie działalność rolniczą i zamieszkiwać na terenie gminy, na której położona jest nieruchomość. Ewentualna sprzedaż może wówczas odbyć się tylko i wyłącznie na podstawie zgody od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś rolnikiem czy nie posiadasz statusu rolnika, a także to, jak dużymi gruntami rolnymi dysponujesz – przepisy obowiązują wszystkich nabywców w równym stopniu. Zgoda natomiast udzielana jest jedynie w określonych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem nabywcy lub interesem publicznym.

Warto dodać, że KOWR kontroluje, czy nabywca spełnia wyżej wspomniane wymogi dotyczące zamieszkiwania i prowadzenia działalności rolniczej. Jeżeli podczas kontroli stwierdzona zostanie nieprawidłowość, urząd ma prawo wystąpić do sądu o nabycie praw własności do danej nieruchomości i nabyć ją po cenie odpowiadającej jej wartości rynkowej, co praktycznie w każdym przypadku jest niekorzystne finansowo dla jej posiadacza.

Kiedy jest szansa na uzyskanie zgody, która pozwoli na sprzedaż gruntu rolnego?

Skoro w myśl ustawy z chwilą nabycia nieruchomości rolnej właściciel zobowiązuje się do prowadzenia na niej gospodarstwa rolnego, muszą zaistnieć ważne powody, które zwalniałyby go z tego obowiązku. Nie ma zatem możliwości, aby w ciągu pierwszych 5 lat od zakupu zwyczajnie zapragnąć zmiany miejsca zamieszkania  i z racji tego otrzymać pozwolenie na sprzedaż gospodarstwa rolnego. Przeprowadzka musi być motywowana konkretnymi powodami, które wpisywałyby się we wcześniej wspomniany ważny interes właściciela. W praktyce najczęściej są to dwa rodzaje powodów.

Przeprowadzka z powodu zawarcia małżeństwa

Zawarcie związku małżeńskiego to przełomowy moment w życiu każdego człowieka, który często wiąże się z przeprowadzką. Czasem po przeanalizowaniu różnych czynników pary decydują, że to osoba, która do tej pory prowadziła gospodarstwo rolne, porzuci swoje miejsce zamieszkania i przeniesie się do małżonka. O ile ich wspólny dom będzie zlokalizowany w tej samej miejscowości czy gminie, co działka rolna, o tyle nie stwarza to większych trudności dla kontynuowania działalności rolniczej.

Jeżeli jednak w grę wchodzi przeprowadzka na znacznie większą odległość, sprawa znacznie się komplikuje. Rolnik zobowiązany jest bowiem do prowadzenia działalności rolniczej osobiście, a codzienne pokonywanie wielu kilometrów byłoby dla niego dużą uciążliwością, dlatego może pojawić się potrzeba sprzedaży gruntu. Oczywiście można w takiej sytuacji rozważyć możliwość zakupu ziemi rolnej w innej gminie i prowadzenia tam działalności rolniczej, ale i tak trzeba zrobić coś z dotychczas użytkowaną ziemią.

Jeżeli nie minęło jeszcze 5 lat od zakupu, przed wystawieniem gruntu rolnego na sprzedaż musisz uzyskać na to zgodę od KOWR. Trzeba wypełnić i złożyć do urzędu odpowiedni wniosek oraz załączyć stosowne dokumenty, które potwierdzą zaistniałe okoliczności. Następnie urząd oceni, czy faktycznie po przeprowadzce nie będzie możliwości kontynuowania prowadzenia gospodarstwa rolnego i wyda decyzję w sprawie.

Przeprowadzka z powodu zmiany pracy

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne, jak każda inna, w dowolnym momencie ma prawo podjąć decyzję o zmianie sposobu zarobkowania, np. otworzyć własną działalność albo poszukać zatrudnienia w firmach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby podejmowała dodatkową pracę oprócz pracy na gospodarstwie. Często jednak nowa praca wiąże się z koniecznością przeprowadzki do dużego miasta lub znacznie oddalonej miejscowości, przez co trudno jest pogodzić codzienną aktywność zawodową z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W takich przypadkach KOWR również rozpatruje możliwość wyrażenia zgody na sprzedaż ziemi rolnej.

 

W opisywanej sytuacji przy rozpatrywaniu wniosku brane jest pod uwagę głównie to, czy zmiana sytuacji zawodowej i wynikająca z niej przeprowadzka uniemożliwiają dalsze zajmowanie się rolnictwem. Może się też zdarzyć, że nowa praca nie wymusza na osobie prowadzącej gospodarstwo przeprowadzki, ale wymaga dużej mobilności albo intensywnego zaangażowania zawodowego, rozumianej np. jako częste delegacje czy spotkania z kontrahentami, co wyklucza możliwość stałego przebywania na terenie gospodarstwa. Takie przypadki również stanowią przesłankę do udzielenia zgody na sprzedaż gruntów rolnych.

 

Jak ubiegać się o zgodę uprawniającą do wystawienia działki rolnej na sprzedaż?

Jeżeli jesteś właścicielem danego gruntu rolnego przez mniej niż 5 lat i planujesz przeprowadzkę albo podjęcie pracy, która uniemożliwi Ci codzienną pracę w gospodarstwie, warto rozważyć jego sprzedanie. Jednak aby móc to zrobić, najpierw musisz zwrócić się z wnioskiem do KOWR o wydanie zgody na zbycie. Zgoda nie jest wydawana w każdym przypadku – kluczowa jest szczegółowa argumentacja i dołączenie do wniosku wszystkich ważnych dokumentów, które sprawią, że brak możliwości dalszego prowadzenia przez Ciebie gospodarstwa nie będzie poddawany w wątpliwość.

W Twojgrunt.pl pomagamy osobom, którym zależy na możliwości wystawienia swojego gospodarstwa rolnego na sprzedaż. Od lat specjalizujemy się w sporządzaniu wniosków do KOWR, dlatego powierzenie nam tego zadania pomoże Ci uniknąć błędów, przez które Twój wniosek może zostać oddalony. To bardzo ważne, bo nawet jeśli dany przypadek w teorii kwalifikuje się do otrzymania zgody, ale we wniosku nie wykażesz wszystkich istotnych faktów, urząd może wydać decyzję odmowną. Dzięki naszej pomocy możesz także maksymalnie przyspieszyć proces uzyskiwania zgody, dzięki czemu szybciej spieniężysz posiadane grunty, a pozyskane pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na zorganizowanie nowego miejsca do zamieszkania.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu poznania naszej oferty, a jeżeli nie jesteś pewny/a, czy Twój przypadek ma szansę na uzyskanie zgody KOWR, skorzystaj z naszej bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji. Z przyjemnością udzielimy wsparcia także osobom, które z uwagi na przeprowadzkę są zainteresowane zakupem ziemi rolnej w innej gminie, ale nie posiadają statusu rolnika, a powierzchnia gruntu, który chcą nabyć, przekracza 1 ha – w Twoim imieniu wystąpimy do KOWR o zgodę na zakup.