Każdy, kto nie ma statusu rolnika indywidualnego, a planuje zakup nieruchomości rolnej, powinien mieć wiedzę na temat obowiązków, które będą ciążyły na nim po dokonaniu takiej transakcji. Dotyczą one zarówno sposobu użytkowania nabytego gruntu, jak i zasad, których należy przestrzegać w razie ewentualnej chęci jego sprzedaży. Dowiedzmy się, z czym wiąże się kupno pola rolnego i co grozi za niestosowanie się do przepisów prawnych nałożonych na posiadaczy takich nieruchomości.

Kupno działki powyżej 1 ha – kto musi przestrzegać obowiązków?

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego to podstawowy dokument, który reguluje kwestie związane z kupnem działki powyżej 1 ha, mającej status gruntu rolnego. W zapisach tej ustawy znajdziemy nie tylko informacje odnośnie uzyskiwania zgody na taki zakup, ale i na temat obowiązków, które ciążą na nabywcy. Zanim jednak przejdziemy do ich szczegółowego omówienia, warto poznać wyjątki, bowiem w niektórych sytuacjach wejście w posiadanie takich gruntów nie stanowi zobowiązania dla nowego właściciela. Mowa o przypadkach, w których nabycie nastąpiło:

  • w wyniku dziedziczenia i działu spadku bądź zapisu windykacyjnego;
  • w wyniku podziału majątku wspólnego po rozwiązaniu małżeństwa – o ile dana nieruchomość zaliczała się do majątku wspólnego przez okres co najmniej 5 lat przed nabyciem;
  • w wyniku zasiedzenia;
  • w okresie 30.04.2016 – 25.06.2019 r., a sprzedającym była osoba bliska;
  • w czasie, gdy miejscowy plan zagospodarowania zakładał przeznaczenie nieruchomości w całości na cele rolne, ale wszedł w życie nowy plan, który to zmienił;
  • z rąk małżonka w trakcie trwania małżeństwa – jeżeli dana nieruchomość przez co najmniej 5 lat przed nabyciem stanowiła własność jednego z małżonków albo była częścią ich wspólności majątkowej małżeńskiej;
  • w dniu, w którym nieruchomość ta znajdowała się na obszarze górniczym lub terenie górniczym (zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze).

Wyłączony z obowiązków jest również właściciel, który w ciągu 5 lat od chwili kupna działki powyżej 1 ha zbywa ją lub oddaje w posiadanie określonym podmiotom, w tym między innymi osobom bliskim (np. małżonkowi, rodzeństwu, pasierbom), Skarbowi Państwa czy jednostce samorządu terytorialnego. Dokładna lista podmiotów wymieniona jest w ustawie i na stronie internetowej KOWR w zakładce “Obowiązki nabywcy nieruchomości rolnej”.

Kupno działki rolnej przez nie rolnika – obowiązek prowadzenia działalności rolniczej

Dokonując standardowego kupna działki powyżej 1 ha, trzeba mieć na względzie, że już w momencie składania wniosku o zgodę do KOWR, nowy nabywca zobowiązuje się do prowadzenia na jej terenie działalności rolniczej. Obowiązek ten wynika oczywiście z zapisów ustawy. Co więcej, jeżeli nowym właścicielem jest osoba fizyczna, musi ona prowadzić gospodarstwo osobiście przez okres co najmniej 5 lat, licząc od dnia jego nabycia.

Kupno gospodarstwa rolnego – obowiązki w razie chęci sprzedaży przed upływem 5 lat

W okresie 5 lat od dnia kupna działki rolnej przez nie rolnika nieruchomość nie może też zostać sprzedana ani przekazana w posiadanie innym podmiotom. Do zmiany właściciela może dojść jedynie w przypadku, gdy sprzedający uzyska ku temu stosowną zgodę od KOWR. Zgoda może zostać wydana, jeśli chęć sprzedaży wynika z ważnych przyczyn osobistych lub podyktowana jest interesem publicznym.

Jeżeli nie minęło jeszcze 5 lat odkąd dokonałeś kupna pola rolnego i zależy Ci na tym, aby móc go sprzedać, skontaktuj się z nami – fachowo pomagamy w uzyskiwaniu zgód od KOWR, dopełniając wszystkich formalności w Twoim imieniu. Bezpłatnie przeanalizujemy Twój przypadek i realnie ocenimy szanse na przychylną decyzję urzędu.

Co grozi za niedopełnienie obowiązków?

Trzeba pamiętać, że KOWR przeprowadza okresowe kontrole, których celem jest sprawdzenie, czy osoba, która dokonała kupna gospodarstwa rolnego, realizuje wyżej omówione obowiązki. Podczas takiej kontroli musi ona zapewnić urzędnikom wstęp na teren nieruchomości, udzielać odpowiedzi na pytania oraz udostępniać na ich prośbę dokumenty związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Jeżeli KOWR stwierdzi, że nabywca nie dopełnia swoich obowiązków, ma prawo wystąpić do sądu o nabycie własności do nieruchomości. Oznacza to, że urząd za pozwoleniem sądu i po uiszczeniu opłaty odpowiadającej wartości rynkowej działki może wejść w jej posiadanie.

Jeżeli planujesz kupno działki powyżej 1 ha, ale nie masz statusu rolnika indywidualnego, skorzystaj z naszej pomocy. W Twojgrunt.pl przygotujemy w Twoim imieniu wniosek do KOWR i dopilnujemy całej sprawy, przekazując Ci gotową zgodę. Zapraszamy do kontaktu.