Zgoda KOWR na zakup ziemi drogą utworzenia gospodarstwa rodzinnego

Nie masz statusu rolnika indywidualnego, a chcesz kupić nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 1 ha? Zależy Ci na tym, aby zrobić to szybko i bez ryzyka, że ofertą zainteresuje się osoba, której przysługuje pierwszeństwo zakupu? Skorzystaj z naszej pomocy. Działamy na terenie całej Polski.

Zgoda na nabycie – KOWR i ogólne przepisy dotyczące składania wniosków

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zapewnia pełną swobodę nabywania gruntów rolnych jedynie rolnikom indywidualnym, czyli osobom fizycznym, które spełniają warunki określone w tym dokumencie. Jednak osoby niemające statusu rolnika również mogą wejść w posiadanie takich gruntów, o ile tylko uzyskają stosowną zgodę KOWR na zakup ziemi. To specjalny urząd – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powołany do regulowania obrotu nieruchomościami rolnymi.

Aby uzyskać zgodę na nabycie KOWR trzeba zwrócić się do urzędu z odpowiednio umotywowanym wnioskiem, a także dołączyć do niego załączniki potwierdzające opisywane okoliczności oraz oświadczenie, w którym wnioskodawca zobowiązuje się, że przez najbliższe co najmniej 5 lat na terenie objętym wnioskiem będzie prowadził działalność rolniczą.

Zanim jednak możliwość nabycia ziemi przez nierolnika zostanie w ogóle otwarta, najpierw właściciel nieruchomości zobowiązany jest do podjęcia próby jej sprzedaży rolnikowi indywidualnemu. W tym celu musi on zamieścić bezpłatne ogłoszenie na specjalnym portalu obsługiwanym przez KOWR – eRolnik.gov.pl. To etap, który jest konieczny do przejścia, a zarazem stwarza pewnego rodzaju ryzyko dla osoby nie będącej rolnikiem, która jest zainteresowana zakupem nieruchomości. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w odpowiedzi na ogłoszenie zgłosi się osoba ze statusem rolnika, a wówczas zgodnie z ustawą to jej będzie przysługiwało prawo pierwszeństwa do zakupu.

Wystawienie ogłoszenia na portalu to nie tylko niebezpieczeństwo utraty możliwości nabycia nieruchomości, ale i dość znaczne opóźnienie całej procedury zakupu. Trzeba bowiem wiedzieć, że zgodnie z przepisami, właściciel gruntu musi wyznaczyć termin na składanie ofert nie krótszy niż 30 dni, licząc od dnia zamieszczenia ogłoszenia. Dopiero jeśli w tym terminie nie wpłynie żadna odpowiedź na ogłoszenie bądź wpłynięte odpowiedzi nie będą spełnią warunków cenowych (proponowana cena nie może być zaniżona bardziej, niż o 5%, względem ceny podanej w ogłoszeniu), zgoda KOWR na zakup ziemi przez nie rolnika może zostać wydana, pod warunkiem, że poprawnie wypełni on wniosek i zgromadzi niezbędne załączniki.

Zgoda KOWR na zakup ziemi bez ogłoszenia na portalu eRolnik.gov.pl

Mało osób wie, że istnieje rozwiązanie, które pozwala w pełni legalnie i zgodnie z prawem pominąć etap wystawiania ogłoszenia na portalu eRolnik.pl. Wystarczy, że osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości złoży do KOWR wniosek o utworzenie gospodarstwa rodzinnego. Musi ona jednak posiadać kwalifikacje rolnicze, ale w ich poczet może zostać zaliczone dotychczasowe doświadczenie związane z rolnictwem w dość szerokim zakresie – np. praca jako mechanik maszyn rolniczych, praca w agrobiznesie, ukończenie technikum rolniczego czy posiadanie tytułu lekarza weterynarii.

Aby zgoda KOWR na zakup ziemi w takim przypadku mogła zostać wydana, wnioskodawca musi też spełnić dwa dodatkowe warunki. Pierwszy dotyczy zobowiązania się do prowadzenia na nabywanym gruncie działalności rolniczej, natomiast drugi – zamieszkiwania na terenie gminy, w której znajduje się jedna z nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa przez okres co najmniej 5 lat od nabycia. Zamieszkiwanie rozumiane jest tutaj jako zameldowanie na pobyt stały.

Utworzenie gospodarstwa rodzinnego – korzyści

Sprzedaż gruntu rolnego bez konieczności udowadniania braku możliwości sprzedaży go rolnikowi indywidualnemu to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia obydwu stron – właściciela i zainteresowanego nabywcy. Dlaczego?

  • Transakcja może odbyć się przynajmniej o miesiąc wcześniej
  • Nie ma potrzeby tracenia czasu na publikację ogłoszenia na portalu eRolnik.pl i odpowiadanie na oferty
  • Nie ma ryzyka, że znajdzie się rolnik indywidualny zainteresowany zakupem nieruchomości, przez którego planowana transakcja nie dojdzie do skutku

Jak przebiega współpraca z nami?

W Twojgrunt.pl masz do dyspozycji specjalistów, którzy doskonale orientują się w przepisach prawnych dotyczących zakupów nieruchomości rolnych przez nie rolnika i mają wieloletnie doświadczenie w procesowaniu takich spraw. Z naszą pomocą uzyskanie zgody na nabycie KOWR jest proste i szybkie:

  1. Umów z nami termin na 10-15 minutową rozmowę telefoniczną, video konferencję lub spotkanie osobiste w naszym biurze.
  2. Podczas spotkania bezpłatnie przeanalizujemy Twój przypadek i ocenimy możliwości wystąpienia z wnioskiem o utworzenie gospodarstwa rolnego.
  3. Zdecydujesz, czy chcesz, abyśmy zajęli się dopełnieniem formalności w Twoim imieniu i złożeniem dokumentów w urzędzie.
  4. Dopilnujemy Twojej sprawy aż do przekazania Ci pisemnej decyzji urzędu.

Pomoc w uzyskaniu zgody KOWR na zakup ziemi – ile to kosztuje?

Analiza sprawy jest bezpłatna. Nie wymagamy podpisywania żadnej umowy, dlatego nawet jeśli nie zdecydujesz się współpracować z nami dalej, nie poniesiesz kosztów analizy.

Jeżeli natomiast zechcesz powierzyć nam swoją sprawę, poprosimy jedynie o wpłatę niewielkiej zaliczki na poczet kosztów, natomiast drugą część opłaty poniesiesz dopiero w momencie przekazania zgody KOWR na zakup ziemi. Cena usługi ustalana jest indywidualnie – zapraszamy do kontaktu celem poznania wyceny.

Umów się na bezpłatną analizę sprawy

Serdecznie zapraszamy – skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy i dowiedz się, czy w Twoim przypadku istnieje szansa na dokonanie transakcji z pominięciem etapu wystawiania ogłoszenia na eRolnik.pl. Sprawdzimy też, czy dany przypadek kwalifikuje się do możliwości podziału nieruchomości na mniejsze grunty, aby zakupić je bez konieczności uzyskiwania zgody KOWR na zakup ziemi.