Jesteś przedsiębiorcą i chcesz opłacać niższe składki? Zostań rolnikiem i przejdź z ZUS na KRUS. Poznaj warunki ubezpieczenia w KRUS.

Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS? Kwestie prawne

Prowadząc firmę często poszukujemy sposobów na obniżenie kosztów działalności. Jednym z nich może być przejście z ZUS na KRUS. Jednak aby było to możliwe, najpierw musimy postarać się o status rolnika oraz spełnić kilka wymagań, aby móc go uzyskać. Przedstawiamy poradnik, z którego krok po kroku dowiesz się jak zostać rolnikiem i płacić KRUS.

Przejście z ZUS na KRUS – dlaczego jest korzystne dla przedsiębiorców?

Każdy przedsiębiorca co miesiąc zobowiązany jest do tego, by opłacać składki w ZUS (Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych). O ile przez pierwsze 2 lata działalności są to składki preferencyjne, czyli ulgowe, o tyle później rozliczenie następuje już na standardowych zasadach, tzw. dużego ZUS. W 2024 r., podobnie jak w 2023 r. , wysokość comiesięcznych składek społecznych w ZUS wynosi ponad 1400 zł. To dość dużo, a wystarczy tylko być rolnikiem i podlegać ubezpieczeniu w KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), aby kwota ta zmniejszyła się do około 170 zł w przeliczeniu na miesiąc (składki w KRUS płacone są raz na kwartał). Do tego przedsiębiorca-rolnik nie musi opłacać składki na Fundusz Pracy, a nawet może być zwolniony z płacenia składki zdrowotnej, jeżeli tylko powierzchnia jego gruntów nie przekracza 6 hektarów. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób prowadzących firmy zainteresowanych jest uzyskaniem prawa do ubezpieczenia w KRUS. Jednak jak je nabyć?

Jak zostać rolnikiem?

Aby móc przejść z ZUS na KRUS, należy spełnić kilka warunków. W pierwszym kroku trzeba zdobyć status rolnika. W niektórych przypadkach nie jest to jednak wymagane. Ułatwioną drogę mają przede wszystkim osoby będące domownikami gospodarstw rolnych. Oznacza to, że jeżeli Twój rodzic jest rolnikiem i pomagasz mu w prowadzeniu gospodarstwa, status rolnika otrzymujesz z automatu. A jak zostać rolnikiem w pozostałych przypadkach? Omówmy poszczególne wymagania.

Kwalifikacje rolnicze

Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS? Po pierwsze, potrzebne są kwalifikacje rolnicze. Wcale nie trzeba jednak kończyć studiów rolniczych. Wystarczy wykształcenie zawodowe rolnicze, czyli ukończenie technikum o kierunku np. Technik Rolnik albo Technik Mechanizacji Rolnictwa. Wymóg związany z kwalifikacjami można spełnić też idąc na podyplomowe studia rolnicze albo na kurs, który kwalifikuje do zawodu rolnika. Jednak we wszystkich tych przypadkach trzeba również mieć co najmniej 3 lata lub 5 lat doświadczenia w pracy w rolnictwie. Jako doświadczenie rozumie się tutaj zatrudnienie w gospodarstwie lub pracę, od której są odprowadzane składki KRUS. Nie może to być zatem praca np. w charakterze zbieracza owoców. Dokładne wymagania odnośnie kwalifikacji rolniczej opisane są w art. 6 ust. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

Zakup ziemi rolnej

Drugi wymóg konieczny do przejścia z ZUS na KRUS dotyczy zakupu gruntów rolnych. Ważna jest ich wielkość. Jeżeli nie przekracza 1 ha, musisz pamiętać jedynie o prawie pierwokupu dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Z prawa tego wyłączone są transakcje dokonywane pomiędzy bliskimi krewnymi. Z kolei jeśli chcesz nabyć grunt powyżej 1 ha przeliczeniowego, potrzebujesz najpierw zgody na zakup ziemi rolnej KOWR. Aby ją uzyskać, trzeba złożyć formalny wniosek, zawrzeć w nim stosowne uzasadnienie oraz załączyć odpowiednie dokumenty. Dopełnienie tych formalności nie jest łatwe. Wymaga znajomości prawa i obeznania w procedurach. Na szczęście możesz liczyć na wsparcie – specjaliści z Twojgrunt.pl zajmą się wszystkimi formalnościami za Ciebie i złożą wniosek w Twoim imieniu. Dzięki temu otrzymasz zgodę szybko i bezproblemowo.

Zgoda na zakup ziemi rolnej to nie wszystko. Trzeba pamiętać jeszcze o dwóch ważnych warunkach. Po pierwsze, przez przynajmniej 5 lat trzeba zamieszkiwać w gminie, w której położona jest nabywana nieruchomość. Oznacza to więc, że musimy poszukiwać gruntów położonych blisko naszego miejsca zamieszkania. Po drugie, nie wystarczy kupić byle jakiego gruntu. Musi on mieć odpowiednią klasę. Im słabsza klasa, tym większą powierzchnię gruntów potrzebujemy. Przykładowo, na terenie, gdzie dostępne są jedynie grunty V i VI klasy, trzeba mieć ich od 4 do 5 hektarów, aby kwalifikować się do zgłoszenia do ubezpieczenia w KRUS. Z kolei mając grunty klasy II, wystarczy tylko 0,7 ha na 1 ha przeliczeniowy.

Założenie gospodarstwa rolnego

Kolejny etap przechodzenia z ZUS do KRUS to założenie gospodarstwa rolnego. Wyjaśnienie tego, czym jest gospodarstwo rolne, znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym. Zasadniczo chodzi jednak o to, by działalność prowadzona na zakupionym gruncie polegała na uprawie produktów rolnych bądź na hodowli. Posiadane użytki rolne muszą być także utrzymywane w stanie, który umożliwia prowadzenie uprawy. Trzeba również pamiętać o tym, aby zgłosić działalność do podmiotów sprawujących urzędowy nadzór nad produkcją żywności.

Składki KRUS i zatrudnienie

Jeżeli wszystkie powyższe warunki masz już spełnione, przejście z ZUS na KRUS wymaga jeszcze podjęcia kilku działań i pamiętania o kilku warunkach. Oto one:

  • Musisz wyrejestrować swoją działalność gospodarczą. Tym samym dokonasz wyrejestrowania z ZUS;
  • Nie możesz prowadzić działalności gospodarczej przez następne 3 lata;
  • Musisz w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia w KRUS;
  • Gdy złożysz oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia i zostanie ono przyjęte, musisz opłacać wymagane składki na KRUS;
  • Nie możesz być zatrudniony na podstawie umowy o pracę ani umowy zlecenie. Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się z obowiązkowym opłacaniem składek ZUS, a więc jednocześnie z utratą możliwości ubezpieczenia KRUS;
  • Możesz mieć przychody uzyskiwane jedynie w ramach umowy o dzieło;
  • Kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie może przekroczyć kwoty granicznej, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Pamiętaj, że dopiero po 3 latach od zgłoszenia się do KRUS możesz ponownie otworzyć działalność gospodarczą i zamiast ubezpieczenia w ZUS, wybrać opcję kontynuowania ubezpieczenia w KRUS.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, po przejściu z ZUS na KRUS masz możliwość zgłosić do ubezpieczenia również swoich domowników. Za takich uznaje się osoby, które ukończyły 16 lat i pozostają z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym.  Dopuszczalne jest też zamieszkiwanie na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie.

Emerytura z KRUS

Wiemy już, że ubezpieczeniu w KRUS podlegają rolnicy lub domownicy, czyli osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem. Warto też wiedzieć, że w późniejszym etapie możemy skorzystać z ustalonego prawa do emerytury lub renty z KRUS. Trzeba jedynie uiszczać składki KRUS przez okres co najmniej 25 lat i osiągnąć wiek emerytalny. Jest on taki sam, jak w systemie ubezpieczeń społecznych ZUS. Osoba prowadząca działalność rolniczą może ubiegać się o świadczenia emerytalne wcześniej, o ile spełni określone warunki.

Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS? Jak widać, istnieje możliwość przejścia z ZUS na KRUS. Nie jest to jednak łatwe, dlatego warto skorzystać ze wsparcia Twojgrunt.pl, aby szybko i bezproblemowo przejść przynajmniej przez etap uzyskiwania zgody na zakup ziemi rolnej.