Jak kupić siedlisko, nie będąc rolnikiem?

Działka siedliskowa to doskonała opcja dla osób, które pragną uciec od miejskiego zgiełku i cieszyć się bliskością natury. Może stać się zarówno przytulnym miejscem do mieszkania, jak i bazą wypadową, gdzie w weekendy czy w czasie urlopu będziemy regenerować siły albo rozwijać swoje pasje, takie jak ogrodnictwo czy pszczelarstwo. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnych gruntów rolnych, nie ma ustawowej konieczności prowadzenia na niej dużej działalności rolniczej, co zapewnia swobodę w wykorzystywaniu tego gruntu wedle swoich potrzeb. Kto może kupić siedlisko? Teoretycznie może to zrobić każdy, w tym osoba bez statusu rolnika indywidualnego, choć w przypadku takich osób jest to nieco bardziej skomplikowane. Poznajmy przepisy prawne obowiązujące w odniesieniu do takich nabywców.

Kto może kupić siedlisko bez pozwolenia?

Regulacje dotyczące możliwości nabywania i sprzedaży siedlisk zostały ujęte w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym aktem prawnym, jedynie rolnicy mogą swobodnie (bez pozwolenia) dokonywać zakupu siedlisk niezależnie od ich wielkości, natomiast w przypadku osób bez statusu rolnika istnieją już w tym względzie ograniczenia. Jeżeli powierzchnia gruntu przekracza 1 hektar, taka osoba musi najpierw zwrócić się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) z wnioskiem o zgodę na zakup. Z wnioskiem wiąże się także konieczność zobowiązania do osobistego prowadzenia na zakupionej ziemi działalności rolniczej.

Opisywany zakup siedliska przez nie rolnika wcale nie jest łatwy, bo urząd może oddalić wniosek, jeżeli zawarte w nim uzasadnienie będzie za mało przekonywujące. Z tego powodu powstały specjalne podmioty, które zapewniają wsparcie takim osobom, np. Twojgrunt.pl. Możemy wypełnić i złożyć wniosek w Twoim imieniu, aby dzięki naszemu doświadczeniu zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie przychylnej decyzji urzędu.

Kto może kupić działkę siedliskową i wybudować na niej dom?

Wiele osób marzy o nabyciu działki siedliskowej z myślą o wybudowaniu na niej domu. Tutaj pojawia się kolejny problem, bo co do zasady, znów jedynie rolnicy mogą pozwolić sobie na swobodną budowę różnych budynków mieszkalnych na terenie siedliska. Osoby niemające statusu rolnika mają natomiast kilka rozwiązań, które mogą rozważyć w takim przypadku.

Odrolnienie działki siedliskowej

Na początek weźmy pod lupę przypadek, w którym dokonany został zakup siedliska przez nie rolnika i na nabytym gruncie nie ma budynku mieszkalnego. W takiej sytuacji nowy nabywca chcący wybudować dom najpierw zmuszony jest do tzw. odrolnienia działki, czyli do przekształcenia jej z rolnej na budowlaną. To procedura administracyjna, która przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie właściciel musi sprawdzić, czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania i jeśli tak, to złożyć do urzędu gminy wniosek o zmianę jej przeznaczenia z rolnego na budowlane. Jeżeli natomiast nieruchomość nie jest objęta planem, należy zwrócić się z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Z kolei drugi etap to złożenie wniosku o wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każdą działkę siedliskową da się odrolnić w celu budowy na niej domu. Przykładowo, możesz spotkać się z odmową urzędu, jeśli działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu lub rzeki. Przy rozpatrywaniu wniosku duże znaczenie ma także klasa gruntów. Oczywiście urząd najłatwiej akceptuje grunty najsłabszej jakości, czyli zaliczane do klas od IV do VI, ale niewykluczone, że udzieli zgody również wtedy, gdy wniosek o odrolnienie będzie dotyczył gruntów z klas od I do IIIb. Jeżeli chcesz ocenić szansę na odrolnienie jeszcze przed zakupem siedliska, sprawdź jego klasę bonitacyjną w wypisie z rejestru gruntów starostwa.

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy również nie jest proste. Wiele zależy od poprawności wypełnienia wniosku i skompletowania wszystkich potrzebnych załączników. To nie tylko kwestia radzenia sobie z formalnościami, ale i poświęcenia na to dość dużej ilości czasu, bo trzeba wystąpić między innymi do urzędu gminy o wydanie mapy zasadniczej z zaznaczonymi granicami działki, a także do dostawców energii o wydanie zgody na zapewnienie mediów.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas, a przy okazji zyskać pewność, że wniosek o warunki zabudowy zostanie przygotowany w pełni poprawnie, możesz skorzystać z pomocy Twojgrunt.pl. Podczas niezobowiązującej, bezpłatnej konsultacji dokonamy szczegółowej analizy i ocenimy, jak duże są szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, a jeśli zdecydujesz się powierzyć nam uzyskanie takiej decyzji, poprosimy o przekazanie nam pełnomocnictwa i kompleksowo wyręczymy Cię ze wszystkich formalności.

Zakup siedliska przez nie rolnika i przeniesienie pozwolenia na budowę

Drugie rozwiązanie zakłada pewnego rodzaju legalne uproszczenie, ale wymaga współpracy pomiędzy rolnikiem sprzedającym działkę, a osobą bez statusu rolnika, która jest zainteresowana nabyciem nieruchomości i wybudowaniem na niej domu. Plan działania również jest tutaj dwuetapowy. Pierwszy etap ma miejsce jeszcze przed dokonaniem sprzedaży działki i polega na tym, że to rolnik, jako jej właściciel, występuje z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Z kolei drugi etap następuje już po sprzedaży i jest to formalne przekazanie pozwolenia nowemu nabywcy.

Opisywana możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę wynika z art. 4 ustawy – Prawo budowlane. Ważna wzmianka na ten temat znajduje się też w uzasadnieniu do wyroku WSA w Krakowie z dn. 22 stycznia 2008 r., II SA/Kr 884/05, w którym sąd pisze, że „posiadanie statusu rolnika posiadającego nieruchomości rolne na określonym terenie nie stanowi warunku pozwolenia na budowę, a jedynie warunek jego uzyskania”. Urząd nie ma więc prawa odmówić przeniesienia pozwolenia, nawet jeśli osoba, na którą jest ono przenoszone, nie mogłaby uzyskać go samodzielnie.

Przeniesienie następuje na wniosek rolnika sprzedającego nieruchomość. Aby wniosek był ważny, koniecznie trzeba do niego dołączyć 3 dokumenty. Pierwszy to zgoda wnioskodawcy na przeniesienie pozwolenia na rzecz nowego nabywcy. Pozostałe załączniki składa już sam nabywca, a są to oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej) oraz oświadczenie o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w pozwoleniu na budowę.

Zakup siedliska z wybudowanym domem

Na portalach internetowych czasem dostępne są też ogłoszenia sprzedaży siedliska z gotowym, wybudowanym już domem. To dla wielu osób opcja bardzo wygodna – nie tylko z racji tego, że nie trzeba już samodzielnie zajmować się budową, ale i dlatego, że wówczas nie ma już ryzyka, że nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Jednak po dokonaniu zakupu siedliska przez nie rolnika musi on pamiętać o przestrzeganiu wymogów administracyjnych, czyli o dokonaniu odrolnienia działki. Procedura postępowania jest tutaj taka sama, jak zostało to rozpisane wyżej – jeżeli działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania to składamy wniosek o zmianę jej przeznaczenia, natomiast jeśli nie jest to wniosek o ustalenie warunków zabudowy.

W czasach, kiedy filozofia slow life staje się coraz popularniejsza i coraz więcej osób docenia odpoczynek z dala od miasta, warto mieć wiedzę na temat tego, kto może kupić działkę siedliskową, jak to zrobić i co potrzeba, aby stworzyć na niej swoje wymarzone miejsce do życia. Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zgody na zakup działki powyżej 1 ha albo w uzyskaniu warunków zabudowy, zapraszamy na bezpłatną konsultację.