Czy i ile można kupić ziemi nie będąc rolnikiem?

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego dopuszcza możliwość zakupu nieruchomości rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem. Faktem jest jednak, że w niektórych przypadkach taki zakup jest nieco bardziej skomplikowany, niż wtedy, gdy dokonuje go rolnik, bo wiąże się z większą ilością formalności i koniecznością uzyskania specjalnej zgody. Jeżeli nie masz statusu rolnika indywidualnego i planujesz kupić nieruchomość rolną, poniżej dowiesz się, na jakich zasadach możesz to zrobić i ile można kupić ziemi nie będąc rolnikiem.

Czy można kupić ziemię nie będąc rolnikiem? Podstawowe warunki

Zgodnie z art. 2a ust. 1 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego zakup ziemi rolnej nie jest niczym ograniczony, jeżeli nabywcą jest rolnik. Osoba bez statusu rolnika również może go dokonać, ale nie zawsze jest to tak samo proste. W przypadku takich osób najłatwiej jest kupić nieruchomość o powierzchni poniżej 1 ha, ponieważ wtedy nie ma wymogu uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego KOWR – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wystarczy znaleźć ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości rolnej i swobodnie stać się jej nabywcą, dogadując warunki transakcji z właścicielem. A jak kupić ziemię rolną o większej powierzchni?

Czy nie będąc rolnikiem mogę kupić ziemię rolną powyżej 1 ha?

Wiemy już, ile hektarów można kupić nie będąc rolnikiem i nie mając zgody od KOWR – do 1 ha. Zakup działki rolnej powyżej 1 ha przez osobę niebędącą rolnikiem wymaga już tego, aby uzyskać zgodę Dyrektora KOWR. Jednak zanim zaczniesz się o nią ubiegać, warto przeanalizować, czy gruntu nie da się podzielić na mniejsze działki o powierzchni poniżej 0,3 ha. Takie rozwiązanie stanowi bowiem legalne obejście tego wymogu, gdyż zgodnie z niedawno wprowadzoną uchwałą Sądu Najwyższego, grunty rolne o takiej wielkości można nabyć bez zgody KOWR – niezależnie od tego, czy nabywcą nieruchomości rolnej jest rolnik czy nie-rolnik. Jednak aby dokonać takiego podziału, trzeba uzyskać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Trzeba więc złożyć wniosek o podział – do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce lokalizacji gruntu. Jeżeli potrzebujesz kompleksowego wsparcia w tej sprawie, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Zdarza się jednak, że decyzja jest odmowna. Wówczas nie pozostaje już nic innego, jak kupić ziemię rolną nie będąc rolnikiem zgodnie z zasadami, jakie obowiązują przy zakupie działki rolnej powyżej 1 ha. Jak to zrobić? Trzeba zacząć od emisji ogłoszenia na rządowym portalu eRolnik. Należy wygenerować raport z tego ogłoszenia, gdyż stanowi on ważny załącznik do wniosku o wyrażenie zgody na nabycie, który w kolejnym kroku trzeba złożyć do KOWR. Pamiętajmy, że wniosek ten jest kluczowy, a zwłaszcza jego część dotycząca uzasadnienia. Jeżeli nie będzie napisana wystarczająco przekonywująco, decyzja może być odmowna.

Na tym jednak nie koniec. Otrzymując zgodę od KOWR i dokonując zakupu ziemi rolnej bez statusu rolnika zobowiązujesz się do dwóch rzeczy. Pierwsza z nich dotyczy produkcji rolnej. Każdy właściciel przez okres co najmniej 5 lat musi osobiście prowadzić działalność rolniczą na nabywanej nieruchomości rolnej. Oznacza to prowadzenie gospodarstwa rolnego, w skład którego będzie wchodzić nabyta nieruchomość. Po drugie zaś, zabroniona jest sprzedaż nieruchomości rolnej, również przez okres 5 lat licząc od dnia nabycia nieruchomości rolnej. Sprzedaży takiej można dokonać tylko w wyjątkowych sytuacjach losowych i po uzyskaniu stosownej zgody.

Wiemy już, czy można kupić ziemię nie będąc rolnikiem i jak to zrobić, ale warto jeszcze dodać, że powyższe przepisy dotyczą osób, które chcą nabyć działkę rolną nie będąc rolnikiem i posiadają obywatelstwo polskie. W przypadku cudzoziemców dodatkowym warunkiem jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały w Polsce albo zezwolenia na pobyt czasowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ile hektarów można kupić nie będąc rolnikiem?

We wcześniej wspomnianej ustawie znajdziemy zapis informujący o tym, że osoba posiadająca status rolnika może zakupić maksymalnie 300 ha użytków rolnych, przy czym limit ten obejmuje posiadane nieruchomości rolnych wraz z powierzchnią nieruchomości, których jest użytkownikiem wieczystym i dzierżawcą. Gdy powierzchnia gruntów przekracza 300 ha, rolnik traci status rolnika indywidualnego. A ile hektarów można kupić nie będąc rolnikiem? W przepisach prawnych brak jest jednak limitu dla takich osób. Oznacza to, że mają one nieograniczoną możliwość nabycia działek rolnych, pod warunkiem, że na każdy zakup otrzymają zgodę od KOWR.

Jak kupić ziemię rolną – skorzystaj z naszej pomocy

Podsumowując, każdy może stać się posiadaczem gruntu rolnego o powierzchni mniejszej niż 1 ha i nie jest do tego potrzebna żadna zgoda. Potrzebujesz jej, nabywając ziemię o powierzchni powyżej 1 ha i nie mając statusu rolnika indywidualnego. Jak kupić ziemię rolną? Ubieganie się o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej nie zawsze jest łatwe. Oprócz konieczności przejścia przez szereg formalności, trzeba przekonać urząd, że powierzenie tak dużego gruntu osobie niemającej kwalifikacji rolniczych będzie z jakiegoś powodu korzystne. Przesłanki do wyrażenia zgody często dotyczą planów inwestycyjnych, które mogą przyczynić się do rozwoju rolnictwa w danym regionie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy nie będąc rolnikiem możesz kupić ziemię na danym terenie, skorzystaj z naszej bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji. Specjaliści Twojgrunt.pl przeanalizują Twój przypadek i podpowiedzą, jak duże są szanse na uzyskanie zgody. Chętnie pomożemy również na dalszych etapach, począwszy od emisji ogłoszenia na portalu eRolnik, po sporządzenie i złożenie w Twoimi imieniu wniosku do KOWR. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu wiele osób otrzymało już zgodę na zakup gruntu o powierzchni większej niż 1 ha, nie tracąc przy tym czasu i oszczędzając wiele wysiłku. Zapraszamy do kontaktu!