Planując sprzedaż albo zakup ziemi rolnej, warto orientować się w cenach takich nieruchomości, aby nie tracić pieniędzy. Ważna jest nie tylko znajomość aktualnych cen, ale i wiedza na temat ich zmian na przestrzeni ostatnich lat, bo wiedząc, czy mają one trend wzrostowy czy spadkowy, można określić, czy aktualny moment jest korzystny na dokonywanie takich transakcji. Poznajmy więc historyczne, aktualne i prognozowane dane na temat średnich cen działek rolnych i dowiedzmy się, jakie ważne zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone nowelizacją z 5 października 2023 roku.
Popularnym źródłem aktualnych danych na temat cen działek rolnych są oczywiście internetowe portale ogłoszeniowe. Aby je znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ziemia rolna na sprzedaż”. Na tego typu serwisach rolnicy na bieżąco sprawdzają ceny ziemi rolnej oraz wystawiają ogłoszenia sprzedaży. Przeglądając oferty trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać interesujący nas region, bowiem ceny w poszczególnych częściach Polski mogą znacznie się różnić. Wiele zależy też od klasy ziemi. Ziemia klasy I czy II zawsze będzie droższa, niż klasy V czy VI, gdyż ma to związek z jej jakością, czyli zdolnością do produkcji roślinnej. Aby nie chcemy tracić czasu na dzielenie każdej ceny przez powierzchnię gruntu, na wielu portalach automatycznie przeliczana i podawana jest już cena m2 ziemi rolnej.
Warto wiedzieć, że na wspomnianych portalach znajdziemy aktualne dane na temat cen działek rolnych sprzedawanych jedynie przez prywatnych właścicieli, natomiast grunty rolne można nabywać także w drodze przetargów organizowanych przez KOWR – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To instytucja zajmująca się sprzedażą gruntów z zasobów Skarbu Państwa. Pamiętajmy jednak, że w ogłoszeniach KOWR podana jest jedynie cena wywoławcza, natomiast informacja o średnich cenach gruntów ornych sprzedawanych w ten sposób udostępniana jest w corocznych raportach publikowanych przez KOWR. Znajdziemy w nich szczegółowe dane na temat cen w poszczególnych województwach w przeliczeniu na hektar gruntów rolnych (1 ha).
Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić, ile kosztował hektar ziemi rolnej w Polsce w 2022 r. albo w 2021 r., możesz zrobić to przeglądając raporty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR). Tak naprawdę to Główny Urząd Statystyczny na bieżąco bada ceny ziemi rolnej i przekazuje je do ARIMR, gdyż informacje to są istotne z punktu widzenia rozwoju rolnictwa. Wykorzystują je m.in. banki w procesie udzielania kredytów z następujących linii:
Przy ocenianiu planów inwestycyjnych bierze się pod uwagę ceny z uwzględnieniem jakości gruntów, przy czym: za dobre uznaje się grunty klasy I, II i klasy IIIa, za średnie – grunty klasy IIIb i IV, a za słabe – grunty klasy V i VI.
Najnowsze dane na temat średnich cen gruntów wg GUS dotyczą ostatniego kwartału 2023 r. Wynika z nich, że najtańsza ziemia jest w województwie zachodniopomorskim (34 719 zł/ha), natomiast najdroższa – w województwie wielkopolskim (86 414 zł/ha), a zaraz za nią w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie trzeba zapłacić za hektar średnio 71 401 zł. Oczywiście mowa tutaj o ogólnej średniej cenie gruntów rolnych, niezależnie od ich klasy. Średnia cena ziemi rolnej w IV kwartale 2023 roku dla całej Polski wyniosła 65 301 zł/ha.
Dla porównania warto przeanalizować ceny działek rolnych w analogicznym IV kwartale 2022 roku. Wówczas 1 ha gruntów ziemi kosztował najmniej na Podkarpaciu (średnia cena wyniosła 36 966 zł/ha), natomiast najwyższe ceny również były w Wielkopolsce – 80 325 zł/ha, a na drugim miejscu – w województwie kujawsko pomorskim (67 922 zł/ha). Z kolei średnia cena sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2022 roku w całej Polsce wynosiła 61 362 zł/ha.
Aby móc wysnuć wniosek na temat tendencji cen ziemi ornej, warto wziąć do analizy jeszcze dane z IV kwartału 2021 roku. W tamtym czasie najniższe ceny również utrzymywały się na Podkarpaciu (32 336 zł/ha), natomiast najwyższe – w Wielkopolsce (71 869 zł/ha) oraz w województwie kujawsko-pomorskim (61 224 zł/ha). Biorąc pod uwagę całą Polskę, za 1 ha ziemi rolnej trzeba było wówczas zapłacić średnio 53 254 zł.
Jak widać, ceny zakupu z roku na rok rosną. Wzrostową tendencję cen potwierdza także raport KOWR. Wynika z niego, że od 2018 roku tempo zmian jest bardzo dynamiczne i w stosunku do 2022 roku ceny ziemi ornej urosły aż o 67%. Choć nie ma jeszcze dostępnych oficjalnych raportów, można spodziewać się, że ceny ziemi rolnej 2024 będą jeszcze wyższe.
Jeżeli chodzi o ziemię rolną, cena za m2 do tej pory nie była w żaden sposób regulowana przez prawo. Dopiero przepisy wprowadzone pod koniec 2023 roku spowodowały zmiany w tej kwestii. Od teraz, aby uzyskać zgodę KOWR na nabycie nieruchomości rolnej, cena sprzedaży takiego gruntu nie może być niższa niż 95% ceny, jaka podana jest w ogłoszeniu. Taki warunek ma na celu wyeliminowanie przypadków, które do tej pory zdarzały się stosunkowo często, a w których sprzedający oferował dużo niższą cenę nabywcom nieposiadającym statusu rolnika.
Skoro średnia cena hektara ziemi rolnej z roku na rok jest coraz wyższa, trudno wypatrywać dobrego momentu na ich zakup. Raczej warto się z tym pospieszyć, aby uniknąć sytuacji, w której za tę samą ziemię trzeba będzie zapłacić więcej. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie masz statusu rolnika indywidualnego, potrzebujesz zgody Dyrektora Generalnego KOWR, aby móc nabyć nieruchomość rolną. Nie ma przy tym znaczenia, czy chcesz nabyć ją od właściciela prywatnego czy w ramach przetargu KOWR.
Aby procedura uzyskania zgody przebiegła bezproblemowo i jak najszybciej, najlepiej skorzystać z naszej pomocy. W Twojgrunt.pl zajmiemy się Twoją sprawą kompleksowo, wyręczając Cię ze wszystkich formalności. Doskonale wiemy, jak sformułować uzasadnienie wniosku o zgodę, aby spotkało się z przychylną decyzją KOWR. Już dziś skorzystaj z darmowej analizy sprawy, aby zdążyć dokonać zakupu, zanim ceny m2 ziemi rolnej znów pójdą w górę! Zapraszamy także właścicieli nieruchomości rolnych, którzy chcą uzyskać od KOWR zgodę na ich sprzedaż.