Wiele osób zastanawia się, jak stać się rolnikiem, nie posiadając odpowiednich kwalifikacji zawodowych ani ziemi rolnej. Doskonałe możliwości ku temu otwiera nowy program ogłoszony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Premie dla młodych rolników. Aby wziąć w nim udział i dać sobie szansę na otrzymanie 200 tysięcy złotych na zakup ziemi rolnej, należy złożyć wniosek i wysłać go drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR do 16 sierpnia 2024 r. Poznajmy szczegóły programu.
Nowy program Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to pomoc skierowana zarówno do osób, które posiadają już status rolnika, jak i do tych, które są zainteresowane jego uzyskaniem. Program ten realizowany jest w ramach budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zakłada możliwość przyznania premii w wysokości 200 tysięcy złotych (płatnej w dwóch ratach: 140 tys. zł i 60 tys. zł) na rozpoczęcie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwach prowadzonych przez młodych rolników, np. na kupno ziemi rolnej. Profilem działalności takich gospodarstw musi być wytwarzanie nieprzetworzonych produktów rolnych. Gospodarstwa te mogą, ale nie muszą zajmować się też sprzedażą tych produktów.
O przyznanie środków mogą ubiegać się osoby fizyczne, które na dzień złożenia wniosku mieszczą się w przedziale wiekowym 18-40 lat. Program uwzględnia dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to to osoby, które w ciągu ostatnich 2 lat rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej i posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe bądź umiejętności przydatne do prowadzenia takiej działalności jako osoba kierująca. Z kolei druga grupa to osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności rolniczej i nie posiadają kwalifikacji ani wyżej wspomnianych umiejętności. Warunkiem ich udziału w naborze jest zobowiązanie się do uzupełnienia tych kwalifikacji w ciągu 3 lat licząc od dnia wypłaty pierwszej raty premii, przy czym rozpoczęcie uzupełniania kwalifikacji musi nastąpić w pierwszych 12 miesiącach od tego dnia. Jest to zatem ciekawe rozwiązanie dla wszystkich osób, które zastanawiają się, jak stać się rolnikiem.
Aby uzyskać dotację rolniczą, obydwie grupy beneficjentów muszą spełnić jeszcze dwa warunki. Pierwszy z nich dotyczy posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Drugi warunek natomiast związany jest z koniecznością opracowania i złożenia biznesplanu. Można zrobić to od razu lub w ciągu 3 lat kalendarzowych następujących po roku wyjściowym, w którym zawarta została umowa w ramach programu.
Wsparcie finansowe otrzymane w ramach programu można przeznaczyć na zakup środków trwałych przydatnych w gospodarstwie, np. maszyn, wyposażenia czy pojazdów, które służą wsparciu wytwarzania lub przygotowywania wytworzonych dóbr do sprzedaży. Pozyskane środki mogą też sfinansować zakup ziemi rolnej albo inwestycje związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi na potrzeby prowadzenia działalności rolniczej.
Jeżeli beneficjent programu dokonał już kupna ziemi rolnej i prowadzi na niej gospodarstwo, ale jest zainteresowany jego rozbudową, również istnieje taka możliwość. Wówczas pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich albo na nasadzenia trwałe w sadach lub na plantacjach wieloletnich. Ostatnią opcją jest zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. programów komputerowych) przydatnych do prowadzenia działalności rolniczej bądź sprzedaży wytworzonych produktów, przy czym wartości te muszą mieć przewidywany okres ekonomicznej użyteczności powyżej 12 miesięcy.
Osoby, które chcą przystąpić do programu z myślą o zakupie ziemi rolniczej za otrzymane fundusze, muszą pamiętać, że potrzebują najpierw zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Obowiązek uzyskania zgody dotyczy wszystkich, którzy nie mają statusu rolnika indywidualnego, a zamierzają nabyć nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 1 ha. Bez zgody KOWR, kupno ziemi rolnej nie jest możliwe, nawet po zakwalifikowaniu się do otrzymania premii. Aby uzyskać zgodę, należy złożyć wniosek do Dyrektora Generalnego KOWR i odpowiednio go umotywować, a także zobowiązać się w nim do wykorzystywania gruntu na cele rolnicze..
Sporządzenie tego dokument możesz powierzyć specjalistom. W Twojgrunt.pl od lat zajmujemy się pozyskiwaniem zgód na zakup ziemi rolnej dla naszych klientów, dlatego wiemy, jak przygotować wniosek, aby spotkał się z przychylną decyzją. Dzięki naszej pomocy oszczędzisz czas i przyspieszysz proces dopełnienia formalności.
Warto wiedzieć, że pula środków przeznaczona na omawiany program wynosi aż 811 milionów złotych, co oznacza, że wsparciem zostanie objęte ponad 4 tysiące osób. Warto wykorzystać tę szansę – skorzystaj z dotacji na zakup ziemi rolniczej albo przeznacz fundusze na inne cele związane z rozwojem Twojego gospodarstwa, a jeśli potrzebujesz do tego zgody KOWR, skontaktuj się z nami – zapraszamy do kontaktu w celu bezpłatnej analizy sprawy.